• Regulaminy

Regulamin  Biblioteki Szkoły Podstawowej
          im. Orła Białego w Szczytnej

1. Biblioteka jest integralną częścią szkoły. Obowiązki nauczyciela bibliotekarza oraz organizację biblioteki określa dyrektor szkoły.
          2. Biblioteka jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom, nauczycielom oraz rodzicom w zakresie wyznaczonym potrzebami  ich pedagogizacj
          3. Klasy, klasopracownie, kółka zainteresowań mogą dokonywać wypożyczeń zbiorowych za pośrednictwem nauczycieli prowadzących zajęcia, którzy są w pełni odpowiedzialni za wypożyczone zbiory.
          4. W bibliotece dozwolony jest wolny dostęp do wyznaczonych półek. Z półek innych niż wyznaczone można korzystać za zgodą bibliotekarza.
          5. Czytelnik indywidualny może wypożyczyć jednorazowo 3 tytuły na okres czterech tygodni. Do liczby wypożyczeń nie są wliczane lektury.
          6. Istnieje możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na lektury dla danej klasy. Zgłasza je nauczyciel języka polskiego i odbiera książki po przygotowaniu przez bibliotekarza.
          7. W bibliotece obowiązuje cisza, kulturalne zachowanie, słuchanie poleceń bibliotekarza oraz zakaz spożywania posiłków.
          8. Uczniowie klas pierwszych odwiedzają bibliotekę wyłącznie pod opieką wychowawcy.
          9. Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki, w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia powinien przynieść w zamian książkę wskazaną przez bibliotekarza, odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej zniszczonej/zagubionej pozycji.
          10. Wypożyczone materiały muszą być zwrócone do biblioteki na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.
          11. Uczniowie i pracownicy szkoły, którzy z niej odchodzą zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką ( 3 tygodnie).
          12.  Nauczyciel bibliotekarz ma prawo  do stosowania przewidzianych w Punktowym Systemie Oceniania kar dla nieprzestrzegających postanowień niniejszego regulaminu.

Regulamin wypożyczania i udostępniania

podręczników (materiałów edukacyjnych) uczniom  w roku szkolnym 2023/2024

Klasy I-VIII

1.     Podręczniki do edukacji dla klas I-VIII  Szkoły Podstawowej są własnością szkoły.

2.     Szkoła Podstawowa nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki (materiały edukacyjne) mające
                  postać papierową.

3.    Szkoła Podstawowa nieodpłatnie, w razie uzasadnionej potrzeby, zapewnia uczniom dostęp do
                  podręczników (materiałów  edukacyjnych)  mających postać elektroniczną.

4.    Szkoła Podstawowa przekazuje  uczniom materiały ćwiczeniowe bez  obowiązku zwrotu.
                  Uczniowie klas IV-VIII potwierdzają podpisem odbiór ćwiczeń, w klasach I-III odbiór kwitują
                  rodzice/opiekunowie.

5.   W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręczników (materiałów edukacyjnych) przez ucznia
                 Dyrektor Szkoły zażąda od rodziców ucznia  odkupienia podręczników i ich zwrotu do
                 biblioteki szkolnej.

6.    W przypadku  zniszczenia lub zagubienia podręczników (materiałów edukacyjnych) przez ucznia,
                 zanim zakupiony zostanie nowy podręcznik uczeń może skorzystać z dodatkowego kompletu
                 podręczników, który będzie  znajdował się w bibliotece szkolnej.

7.    W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze szkoły w trakcie trwania roku  szkolnego, zobowiązany jest
                 do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich  wypożyczonych podręczników (materiałów
                 edukacyjnych).

8.     W przypadku, gdy uczeń przenosi się z jednej szkoły do drugiej w trakcie  trwania roku
                  szkolnego, w nowej szkole, na czas zakupu przez szkołę  podręcznika dla niego, korzysta
                 z dodatkowego kompletu podręczników (materiałów edukacyjnych) wypożyczonych z biblioteki
                 szkolnej.

9.   Podręczniki (materiały edukacyjne) będą wypożyczone uczniom we  wrześniu, uczniowie
                otrzymają podręczniki za pośrednictwem wychowawców klas.

10.    O kolejnych wypożyczeniach i oddaniu użytkowanych wcześniej podręczników (materiałów
                   edukacyjnych) decyduje nauczyciel.

11.  Uczniowie, których nie będzie w szkole w dniu wypożyczenia/oddawania podręczników,
                  otrzymają podręczniki/zwrócą za pośrednictwem wychowawcy.

12.    Uczniowie zobowiązani są do dbałości o podręcznik (w tym jego obłożenie). Nieobłożenie
                   podręcznika skutkuje punktami ujemnymi z zachowania.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2014r. poz. 811.