Nawigacja

Szkolna Biblioteka Imprezy w Bibliotece Regulaminy LEKTURY - KLASY IV-VI O Bibliotece Aktyw Statystyki Konkursy Przydatne materiały Edukacja czytelnicza

BIBLIOTEKA

Konkursy

Konkursy 2020/2021

Zajrzyjcie do zakładki "Imprezy w bibliotece", znajdziecie tam informacje o konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

 

 

27.05.2020r.

 

Przedstawiamy wyniki konkursów „Zilustruj bajeczkę” oraz „Wyjaśnij słowa”.

Po analizie prac nadesłanych przez uczestników, komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Zuzanna Płachytka kl. 1a

                 Bruno Bartczak kl. 3b

II miejsce: Jan Wojtkowiak  kl. 3b

               Oliwia Szczyrkowska  kl. 3b

III miejsce: Karol Łajczak kl. 3a

 

Wyróżnienia: Laura Baranowska kl. 1b,  Jakub Szymczak kl. 3b, Lena Futiakiewicz kl. 3b, Matylda Krzyścin kl. 3b, Liliana Dec kl. 3b, Natalia Szeluk kl. 3b.

Konkurs „Wyjaśnij słowa”

    Po analizie prac nadesłanych przez uczestników, komisja konkursowa wskazało pięcioro równorzędnych laureatów:

Karol Łajczak kl. 3a

Natalia Szeluk kl. 3b

Bruno Bartczak kl. 3b

Lena Futiakiewicz kl. 3b

Matylda Krzyścin kl. 3b

Serdecznie gratulujemy! Dyplomy oraz nagrody odbierzecie od wychowawców razem ze świadectwami.

 

 

08.04.2020r.

 

Uczniowie klas I-V, poniżej znajdziecie regulamin konkursu przygotowany przez bibliotekę szkolną oraz tekst bajki  do przeczytania. Konkurs będzie polegał na narysowaniu ilustracji do tekstu, dodatkowe zadanie przeznaczone jest dla klas III-V, polegać ono będzie na wyjaśnieniu znaczenia wyrazów podanych pod tekstem. Zapraszamy do udziału, laureaci otrzymają nagrody!

REGULAMIN KONKURSU
 czytelniczo – plastycznego  pod hasłem „Zilustruj bajeczkę”
oraz
„Wyjaśnij słowa”

 

    Konkurs polega na wykonaniu ilustracji do bajki. Twoją interpretację treści bajki  przedstaw w formie jednej  ilustracji w  formacie A4 . Prace należy składać od 15 kwietnia  do 15 maja 2020 r. Można to zrobić w następujący sposób: przesłać na  adres e-mail Pani Katarzyny  Chorzępy   kasianna13@wp.pl  lub przez Librusa, przesyłając wiadomość Pani  Magdalenie Kasperze.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa  im. Orła Białego w Szczytnej
(biblioteka szkolna).

I. Cele konkursu:

- zachęcenie dzieci do czytania książek;

- rozbudzanie wyobraźni i kreatywności uczniów;

- rozwijanie umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród dzieci;

- bogacenie słownictwa;

- doskonalenie umiejętności  wyszukiwania  i wykorzystywania  informacji w praktyce.

II. Zasady uczestnictwa:

Adresaci konkursu:

W konkursie mogą brać udział uczniowie  klas I-V.

Warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie przez uczestnika wykonanej samodzielnie pracy. Ilustracje muszą   nawiązywać do tematyki  bajki wysłanej wraz z regulaminem. Prace powinny być opisane  (tytuł obrazka np. „Portret Augusta”, „Rozmowa Dobrosława ze smokiem” itp.)  i zawierać: imię, nazwisko uczestnika  oraz klasę.
 Uwaga! Na oryginałach ilustracji swoje dane proszę wpisywać na odwrocie pracy!

Prace można wykonać dowolną techniką: rysunek, obrazek malowany farbami, wyklejanka, techniki łączone.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, zdjęcia prac będą zamieszczone w kronice szkolnej  oraz wydrukowane w formie książeczki wraz z tekstem bajki   ( po powrocie  do szkoły).

III.  Ocenie podlegać będą:

- estetyka wykonanych ilustracji;

- zgodność ilustracji z tekstem;

 - inwencja twórcza;

- samodzielność wykonania.

IV. Postanowienia końcowe:

Prace konkursowe złożone przez Uczestnika stają się własnością szkoły i  mogą być  wykorzystane podczas wystawy pokonkursowej ,w kronice szkolnej oraz  w książeczce przygotowanej przez bibliotekę szkolną.

Dodatkowo dla uczniów klas III- V  mamy drugie zadanie związane z bajką o smoku, które polega na wyjaśnieniu trudnych wyrazów umieszczonych pod tekstem bajki.  Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujemy nagrodę ( już po powrocie do szkoły). Zasada przesyłania odpowiedzi jak powyżej - na  adres e-mail Pani Katarzyny  Chorzępy   kasianna13@wp.pl  lub przez Librusa, przesyłając wiadomość Pani  Magdalenie Kasperze.
Pamiętajcie, żeby pod odpowiedziami zamieścić swoje imię i nazwisko.

Zapraszamy do udziału!

 

               Drogie Dzieci! Specjalnie dla Was powstała ta bajeczka. Przeczytajcie tekst i weźcie udział w konkursie. Miłej zabawy!                          

                  

                                                          Bajka o smoku

 

      Dawno, dawno temu, za siódmą górą, siódmą rzeką i dziesiątym lasem, było sobie królestwo. Królestwo jak królestwo – ani za duże, ani za małe. Miało króla, królową, królewicza Augusta
i królewicza Dobrosława. Miało też swój naród oraz strasznego smoka. Smok wprawdzie był stary
i ślepawy, ale nadal siał spustoszenie wśród mieszkańców królestwa, dopominając się o różne dobra, takie jak: góra ziemniaków, wóz kurzych udek lub wór czereśni. I to każdego miesiąca! Warto zaznaczyć, że czereśnie w królestwie rosły słabo, ziemniaki jeszcze gorzej, a kurzych udek było jak na lekarstwo, ponieważ mieszkańcy woleli jeść jajka niż kurze udka. Kiedy smok nie dostawał darów, strasznie się złościł i groził zjedzeniem wybranego mieszkańca królestwa. Wprawdzie nigdy tego nie zrobił, ale nigdy nie wiadomo!

     Mieszkańcy mieli dość tych smoczych fanaberii, dlatego wysłali do króla swojego przedstawiciela, piekarza Smolichlebka, który był człowiekiem elokwentnym i rozsądnym. Król wysłuchał skarg piekarza, po czym rzekł:

- Rozumiem wasze zaniepokojenie, postaram się temu zaradzić, a pomogą mi
w tym moi dwaj wspaniali synowie, August i Dobrosław!

W tym momencie Smolichlebek jakby skurczył się w sobie i posmutniał, albowiem znał  synów króla i wiedział, że na nic się zdadzą starania książąt. Podziękował jednak królowi, ukłonił się
z gracją i oddalił się do swoich obowiązków.
    Synowie króla nie mieli dobrej opinii. August był rosły, rumiany, silny, ale niezbyt mądry. Do tego cechowała go złośliwość, której wciąż doświadczał jego młodszy brat. Dobrosław był oczytany, mądry, nie brakowało mu sprytu, ale posturę miał dość lichą, a pięści słabe. August wciąż dokuczał bratu –podstawiał mu nogę, niby przypadkiem go potrącał, naśmiewał się
z książek, które czytał Dobrosław (choć sam ledwo umiał czytać), uprzykrzał mu życie na różne sposoby, odnajdując w tym satysfakcję i zadowolenie. Dobrosław tylko uśmiechał się pobłażliwie, wzdychał i wracał do swoich książek.
Teraz jednak należało wziąć się do działania, ponieważ tego życzył sobie król.

- Sam dam radę smokowi, ty słabeuszu. Lepiej nie wychodź z zamku, bo smok chuchnie i cię przewróci- rechotał August. – Książkami się zasłoń! – August aż trzymał się ze śmiechu za brzuch.

Dobrosław pokiwał z politowaniem głową i oddalił się do swoich komnat, żeby poczytać najnowsze wydanie książki znawcy smoków Apoloniusza Smokiewicza „Smocze niedostatki”. Książkę czytał do białego rana, a po jej zamknięciu wiedział już co robić.

Tuż po śniadaniu, bracia mieli się stawić przed smoczą pieczarą i przegonić smoka, gdzie pieprz rośnie. Nikt nie wymagał od nich zabicia smoka, nie byliby w stanie tego zrobić, ale przegonić – to tak.

Dobrosław wyczytał w książce, że smoki na starość mają bardzo słaby wzrok
 i węch, ale wciąż pozostają szybkie i niebezpieczne. Mają też jedną cechę, która może się przydać – są łase na pochwały i obietnice lepszego, wygodniejszego życia. August o smokach nie wiedział nic. Odepchnął brata i jako pierwszy wyskoczył na spotkanie ze smokiem.
- Zmiataj stąd wstrętny jaszczurze!- krzyczał wymachując szabelką.
 - Ja, książę August ci rozkazuję! Masz mnie słuchać i iść sobie w…. – tu zabrakło mu słów, ponieważ słownictwo Augusta było niezwykle ubogie. Smok nie czekał długo. Rozzłoszczony zuchwałością księcia rzucił się za nim
 w pogoń, Ponieważ słuch miał wciąż dobry, mógł dopaść Augusta, a wtedy byłoby naprawdę źle. Tu wkroczył jednak Dobrosław.

- Smoku, wstrzymaj swe zapędy i wysłuchaj mnie! Mam propozycję nie do odrzucenia, a ty jako światła i inteligentna istota, pewnie chciałbyś wiedzieć co dla ciebie mam!

- A pewnie, że wysłucham. - Smok  porzucił pogoń i czekał na ciąg dalszy. Lubił pochwały
i ciekawe propozycje.

- Za trzecią górą, trzecią rzeką i szóstym lasem jest kraina pełna pieczar, czystych źródeł
i czereśniowych drzew!
- A kurze udka i ziemniaki? – zasępił się smok. – Lubię je!
- Rzeczywiście, tego nie doczytałem– zadumał się Dobrosław i dodał:
 – Jest tam jednak sporo lasów, zielonych łąk z soczystą trawą, a nie ma ludzi. Będziesz tam szczęśliwy. Taki mądry smok ja ty, na pewno sobie poradzi. Może zmiana diety?
Smok zamyślił się głęboko. Był już stary i zmęczony. Pomyślał, że czas na zasłużoną emeryturę
i trochę spokoju. Po chwili odpowiedział:
- A niech cię, Dobrosławie. Otworzyłeś mi oczy! Chętnie zmienię otoczenie, zmienię jadłospis
i zasiedlę nową pieczarę. Żegnajcie mieszkańcy królestwa, żegnaj pieczaro, żegnajcie udka! ( tu westchnął)  Rozpoczynam nowe życie!
I odleciał. Tak po prostu.

Kiedy bracia wrócili do pałacu i opowiedzieli ojcu co się wydarzyło, król aż pokraśniał z dumy.
- Moi synkowie! Wiedziałem, że pokażecie na co was stać.
Dobrosław uśmiechał zadowolony, ale August stał z kwaśną miną. Smok poszarpał mu ubranie, szabla gdzieś przepadła, a sam August czuł się inaczej niż zwykle.
- Uratowałeś mnie – mruknął do Dobrosława. – Wiedziałeś więcej niż ja, bo czytałeś i uczyłeś się o smokach. Byłem głupcem. Przepraszam.
- W porządku - odpowiedział Dobrosław. - Jestem twoim bratem, powinienem cię chronić.
- Co polecasz do czytania?- nieśmiało spytał August.
- Hmmm, może „Dziwne istoty zamieszkujące puste pieczary?” – odparł Dobrosław.  - Wybitne dzieło Roderika Pustoliniego. Naprawdę polecam.
- Niech będzie- westchnął August – Dam radę.

A potem żyli długo, ożenili się z królewnami i mieli dzieci, które dużo biegały, śmiały się ,
a wieczorami czytały bajki.
Koniec


Autor: Katarzyna Chorzępa

 

(Dotyczy drugiej części konkursu, dla klas III-V)

Wyjaśnij słowa:

Elokwentny

Spustoszenie

Fanaberie

Satysfakcja

Albowiem

Postura

 

 

 

 

 

 

06.04.2020r.

Drodzy Uczniowie, konkurs nadal aktualny! Wydłużamy termin skladania prac do połowy maja (jak będzie trzeba to nawet dłużej). Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Ekslibris dla Biblioteki Szkolnej". Konkurs przeznaczony jest dla klas IV-VIII, trwa do 15 kwietnia 2020r. Szczególy konkursu na plakacie oraz w szkolnej bibliotece. Weź udział i stwórz autorski ekslibris!

 

Regulamin konkursu na ekslibris biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej

 

Organizator: Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Orła Białego
w Szczytnej.

Osoby odpowiedzialne: Katarzyna Chorzępa, Magdalena Kaspera

Czas trwania konkursu: 03.03.2020 r. - 13.04.2020 r. (przedłużony termin do 15.05.2020r.))

Cel konkursu:

- popularyzacja i kultywowanie najstarszych tradycji znakowania księgozbioru oraz pozyskanie oryginalnych form graficznych (ekslibrisu) jako znaku zbiorów

- kształtowanie nawyku poszanowania książki

- zainteresowanie uczniów formą znaków graficznych

- rozwijanie uzdolnień, zainteresowań

- pobudzenie zainteresowania książką

- wyrabianie umiejętności łączenia sztuki z najnowszymi środkami wyrazu (multimedia)

- promocja biblioteki.

Warunki uczestnictwa:

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII

 Prace zgłaszane w konkursie muszą stanowić oryginalną twórczość osoby biorącej w nim udział, nie mogą w żadnej swojej części stanowić plagiatu, być kopią lub fragmentem jakichkolwiek innych prac i nie uczestniczyły we wcześniejszych konkursach.

Każda praca powinna zawierać połączoną z polem kompozycji nazwę właściciela, tj. „Ekslibris biblioteki Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej”

 

Do konkursu należy zgłaszać prace wykonane dowolną techniką graficzną czarno-białe, kolorowe lub w sepii, dowolnego kształtu o wymiarach: do 8 cm średnicy w przypadku okrągłego ekslibrisu, w przypadku prostokata maksymalna wielkość to format A5. Prace mogą być również wykonane techniką komputerową bez użycia gotowych klipartów. Praca powinna nawiązywać w swobodny sposób do książki, literatury, charakterystycznych elementów architektury naszej szkoły, motywów związanych z historią szkoły oraz do jej patrona. Przy umieszczaniu na ekslibrisie drobnych elementów proszę wziąć pod uwagę, że rysunki będą zmniejszane.

 

Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę.

Wszystkie prace należy składać w bibliotece szkolnej w terminie do 15.05.2020. ( w razie potrzeby wydłużymy termin) Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatorów. Ocena jury jest ostateczna. Prace nie podlegają zwrotowi i przechodzą na własność organizatora z prawem do bezpłatnego rozpowszechniania.

Uczestnictwo w niniejszym konkursie jest równoznaczne z akceptacją przez autora wszystkich postanowień tego regulaminu. Regulamin dostępny jest na stronie szkoły w zakładkach: Biblioteka szkolna/Konkursy oraz bibliotece szkolnej.

Prace zgłaszane do konkursu powinny być złożone w bibliotece szkoły na papierze lub zapisane na nośniku CD , bądź przesłane e-mailem (kasianna13@wp.pl) z dopiskiem „Konkurs na ekslibris”. W treści e-maila należy podać następujące informacje: imię i nazwisko autora pracy,  klasa, do której uczęszcza oraz adres e-mail do korespondencji.

 Do każdej pracy należy dołączyć oświadczenie następującej treści:

 

 

Oświadczam, iż wyrażam zgodę na nieodpłatne przekazanie na rzecz Organizatora Szkolnego Konkursu na Ekslibris Biblioteki Szkolnej autorskich praw majątkowych do przesłanej pracy, na wszystkich polach eksploatacji określonych ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. 2000, Nr 80, poz. 904 ze zm.). Oświadczam, że moja praca jest wynikiem oryginalnej twórczości i nie narusza praw osób trzecich (podpis autora).

 Kryteria oceny:

Pod uwagę będą brane: zgodność z tematem, pomysłowość, estetyka wykonania, czytelność znaku własnościowego

Prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.

Nagrody:
Przewidziano dyplomy za udział w konkursie i główną nagrodę dla zwycięzcy.  

 

Czym jest ekslibris?

 

Ekslibrisy pełnią  obecnie dwie funkcje. Z jednej strony oznaczają właściciela książki,
a z drugiej są jej ozdobą. Dlatego wiele osób stawia na ich artystyczną jakość, niekiedy nawet kosztem czytelności danych właściciela. Popularne jest kolekcjonowanie tych małych dzieł sztuki, organizuje się wystawy, wydaje ich zbiory w albumach
 i prowadzi o nich badania naukowe. Tradycyjnie na ekslibrisach stosujemy łaciński zwrot „Ex Libris” oznaczający „z książek” czy może lepiej „z księgozbioru”, po czym podajemy imię i nazwisko lub nazwę instytucji. Nie jest to jednak jedyna opcja. Można użyć polskiej wersji „Ekslibris”lub zwrotu „Ta książka należy do…

 Źródło: https://czasgentlemanow.pl/2016/01/ex-libris/

 

Pisownia: pisze się ekslibris (a nie: exlibris). Litera x utrzymuje się natomiast w wyrażeniu łacińskim ex libris
(Poradnia językowa)

 

 

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA w Szczytnej im. Orła Białego
    Szczytna ul. Kościelna 6
    sp-szczytna@o2.pl
  • (074) 86-83-364

Galeria zdjęć