• Badanie zanieczyszczeń pyłowych.

          • Budowanie świadomości na temat problemu zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważne. Dlatego też na kole STEAM zaczęliśmy projekt „Badanie zanieczyszczeń pyłowych”. Uczniowie metodą badawczą rozwiną swoje kompetencje łączące wiedzę, umiejętności i postawy. Laboratoria Przyszłości pozwoliły nam zakupić specjalne moduły zawierające mikrokontrolery mikrobit, czujniki pyłu, czujniki temperatury, dzięki którym możemy badać zanieczyszczenie powietrza i rozwijać na ten temat świadomość młodego pokolenia.

            #laboratoriaprzyszlosci #govtech

          • Święto Niepodległości

          • 11.11.2022 r.

            10.11.2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, będąca zwieńczeniem rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Straży Pożarnej, Honorowych Krwiodawców oraz naszej szkoły. Po zakończonym ceremoniale uczniowie całej szkoły wspólnie odśpiewali trzy pieśni patriotyczne.

            Podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości, w naszej szkole rozbrzmiała także melodia Mazurka Dąbrowskiego. Zebrani uczniowie wzięli udział w akcji „Niepodległa do hymnu” i wspólnie zaśpiewali nasz hymn narodowy.
            Oprawę artystyczną przygotowała klasa 8b. Dziękujemy za przygotowanie uroczystości, gratulujemy tak pięknego, wzruszającego i  starannie przygotowanego występu.

             

             

          • Badminton

          • 3 listopada nasi uczniowie wzięli udział w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży w badmintona strefy wałbrzyskiej, które odbyły się w Złotym Stoku.

            Były to nasze pierwsze zawody w tej dyscyplinie i jak się okazało bardzo owocne!

            W Igrzyskach Dzieci (klasy1-6) w kategorii dziewcząt reprezentowały naszą szkołe Hania Żegleń i Jagna Guzek, które pokonały w swojej grupie drużyny z Wałbrzycha i Jedliny Zdrój, a następnie w meczu o I miejsce uznały wyższość koleżanek z Dusznik Zdr. zajmując ostatecznie II miejsce!!!!

            W Igrzyskach Dzieci mieliśmy również wystawionych chłopców w składzie: Bruno Bartczak, Adam Zagaja i Marcin Gnojnicki, którzy również bardzo dobrze się zaprezentowali, ale w meczu o III miejsce po długiej i wyrównanej walce przegrali ze Złotym Stokiem. Niestety dla sportowców zawsze najgorsze jest IV miejsce, ale dla naszych debiutantów jest to również duży sukces.

            Tego samego dnia wystawiliśmy także reprezentację chłopców w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w składzie: Michał Hulbój, Aleksander Więcławek, Maciej Greszta i Alan Żyzański. W tej kategorii lotka „latała” jak szalona! Aż miło było patrzeć na naszych chłopców jak walczą w grupie z Wałbrzychem i Jugowicami aby następnie zagrać w meczu o III miejsce pokonując ostatecznie w deblu kolegów ze Złotego Stoku! Naprawdę świetny występ naszych chłopców, niewiele brakło aby zagrali o pierwsze miejsce. Jednak cieszmy się z tego co zdobyliśmy bo jadąc do Złotego Stoku, nie liczyliśmy na nic J ! Brawo!!!

          • Komunikat

          •  

                 13 i 27 października w Szczytnej i Kłodzku rozegrany został turniej piłki nożnej w ramach projektu  „ Działaj Lokalnie” dla uczniów z rocznika 20011/2012.

                Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, które w finałowym turnieju w Kłodzku zajęły II  i III miejsce.

              Drużyny i szkoła otrzymały puchary i sprzęt sportowy, natomiast   wszyscy zawodnicy otrzymali medale, pucharki i wspaniałe nagrody rzeczowe.

                Szkołę Podstawową w Szczytnej reprezentowali: Piotr Olszewski, Adam Rutkowski, Antoni Szoka, Tomasz Bartczak, Konrad Nowak, Piotr Karpiński, Jakub Hawałej, Marcel Więcławek, Kalemba Maciej , Niemiec Piotr

            ( w jednym turnieju - Tortyna Bartosz, Kapecki Igor)

          • Warsztaty robotyczne.

          • W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w dwudniowych warsztatach robotycznych. W pierwszym dniu zmagali się z poskromieniem robotów, rozegrali mecz piłki nożnej pomiędzy robotami i poznali makey makey - płytkę mechatroniczną. W drugim dniu poznali aplikację webową tinkercad do projektowania obiektów 3D. Swoje projekty będą mogli wydrukować na drukarce 3D.

            Laboratoria Przyszłości

          • Komunikaty z zawodów

          •  

                     5 PAŹDZIERNIKA 2022 W Kłodzku w SP 6 rozegrane zostały Mistrzostwa Rejonu Kłodzkiego w piłce nożnej chłopców (klasy 7-8). Reprezentacja naszej szkoły  w składzie:

            Maciej Greszta, Szymon Kocyła, Michał Hulbój, Mikołaj Giemza, Aleksander Więcławek, Jakub Golob, Alan Żyzański , Oskar Nowak

            zajęła pierwsze miejsce i prawo reprezentowania rejonu w zawodach powiatowych, które rozegrane zostaną 7 października 2022 w Bystrzycy Kłodzkiej.

            Wyniki meczy:

            Grupa I

            Zespół Szkół Społecznych Kłodzko – SP Szczytna                      0 ; 5

            SP Jaszkowa Dolna  - Zespół Szkół Społecznych Kłodzko           3 :0

            SP Jaszkowa Dolna  – SP Szczytna                                                2 : 3

            Grupa II

            SP 6 Kłodzko – SP WOJBÓRZ                                                         2 ; 1

            PÓŁFINAŁY

            SP 6 KŁODZKO – SP JASZKOWA                                                    0 ; 3

            SP SZCZYTNA – SP WOJBÓRZ                                                        8 ; 2

            FINAŁ

            SP Jaszkowa Dolna  – SP Szczytna                                                2 : 3

            KLASYFIKACJA KOŃCOWA

            1 MIEJSCE – SP SZCZYTNA                                              4. MIEJSCE – SP   WOJBÓRZ

            2. MIEJSCE  - SP JASZKOWA                                             5 MIEJSCE   - SPOŁECZNA KŁODZKO

            3. MIEJSCE  - SP 6 kŁODZKO

                                                                                     KOMUNIKAT

                     7 PAŹDZIERNIKA 2022  w Bystrzycy Kłodzkiej rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Kłodzkiego w piłce nożnej chłopców (klasy 7-8). Reprezentacja naszej szkoły  w składzie:

            Maciej Greszta, Szymon Kocyła, Michał Hulbój, Mikołaj Giemza, Aleksander Więcławek, Jakub Golob, Alan Żyzański , Oskar Nowak zajęła trzecie miejsce .

            Wyniki meczy:

            SP 7 Nowa Ruda      -       SP Szczytna                       3 : 0

            SP Jaszkowa Dolna   -     SP Stronie Śląskie              9 : 3

            MECZ O III MIEJSCE

            SP Szczytna                 - SP Stronie Śl.                       14 : 3

            MECZ O I MIEJSCE

            SP 7 Nowa Ruda    - SP Jaszkowa                               3: 2

             

            KLASYFIKACJA KOŃCOWA

            1 MIEJSCE – SP 7 Nowa Ruda                                       

            2. MIEJSCE  - SP JASZKOWA                                           

            3. MIEJSCE  - SP  Szczytna

            4 miejsce  - SP Stronie Śl.

          • INFRMACJE Z SZACHOWNICY

          •  

            SIERPIEŃ 2022

            1. MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SZACHOWY IM. AKIBY RUBINSTEINA

            LEON TRENDEL – II MIEJSCE

            WRZESIEŃ 2022

            2. MISTRZOSTWA DOLNEGO ŚLĄSKA W SZACHACH SZYBKICH

            NASZĄ SZKOŁE REPREZENTOWALI:

            ŻEGLEŃ HANNA, TRENDEL JULIA, TRENDEL LEON, GACH JAN

             PAŹDZIERNIK 2022

            3. GRAND PRIX RADKOWA I ZIEMI KŁODZKIEJ

            III  MIEJSCE – GACH JAN              kat. C11

            III MIEJSCE  - LEON TRENDEL      kat. C9

            4 miejsce – ŻEGLEŃ HANNA

            5 miejsce  - TRENDEL  JULIA

          • Wycieczka 8a

          • W piątek 30 września klasa 8a pod kierunkiem wychowawcy P. Renaty CAłka i opiekuna P. Kasi Chorzępy udała się na wycieczkę połączoną z ogniskiem. Zabawa była przednia.

          • Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Klasa 4a pod kierunkiem P. Sylwii Moore uczciła Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań oraz quizów z wykorzystaniem komputerów w pracowni informatycznej, rywalizacja o pierwsze miejsca była bardzo zacięta.

          • Dzień języków

          • Dnia 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji odbył się konkurs na najciekawszy plakat o wybranym kraju europejskim. Uczniowie przynieśli wiele pięknych prac, które można podziwiać na naszych korytarzach. Rozstrzygnięcie konkursu i przydzielenie nagród nastąpi w późniejszym terminie.

            Na ten dzień Pani Sylwia Moor przygotowała prezentację oraz quiz, który przeprowadzono na zajęciach. Na dużej przerwie można było odpowiadając na pytania o krajach UE dostać lizaka lub babeczkę. Chętnych było wielu! Zabawa pyszna!

            Zdjęcia oraz film zostały wykonane dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu: Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

          • Laboratoria Przyszłości

          • Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Poniżej kilka słów o programie oraz wykaz zakupionego sprzętu.

             O programie

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            #LaboratoriaPrzyszłości to największa inwestycja państwa polskiego w historii w nowoczesną edukację! Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu”.Dowiedz się więcej na www.gov.pl/laboratoria

             

            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.   

            Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

            https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

            https://www.gov.pl/web/laboratoria                                                                                                                                          

            W ramach programu szkoła zakupiła następujący sprzęt:       

             

            1. Drukarka 3D FlashforgeAdventurer EDU Lab; filamenty.
            2. Stacja lutownicza;
            3. Aparat fotograficzny;
            4. Kamera;
            5. Statyw do aparatu i kamery;
            6. Zestaw oswietleniowy;
            7. Mikrofon kierunkowy SaramonicVmic-Mini
            8. MikroportSaramonicBlink 500 B1
            9. Zestaw robotów skribot;
            10. Zestawy elektroniczne Boffin
            11. Be Creo - zestaw konstrukcyjny z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami;
            12. Moduły "Jakość powietrza" - badanie zanieczyszczeń pyłowych, mikrokontroler microbit;
            13. Mikroskopy;
            14. Maty miejskie,
            15. Maty inżynierskie;
            16. Wyposażenie pracowni technicznej:krzesełka, stoliki, szafki, narzędzia.
          • Czas na KORFBAL?

          • Zapraszamy uczniów naszej szkoły na pierwsze zajęcia z korfballa w środę o godz. 14.00 na naszej hali sportowej.

            Korfball jedyna na świecie gra koedukacyjna, która umożliwia jednoczesne uczestnictwo w grze dziewczętom i chłopcom. Wiele elementów w korfballu podobnych jest do tych, które występują w koszykówce i piłce ręcznej. To co odróżnia tę grę od innych gier zespołowych, to przede wszystkim to, że gra jest prawie bezkontaktowa, a jednocześnie bardzo ciekawa.

            Korfball to gra, która w Polsce intensywnie się rozwija, a ciekawostką jest to, że reprezentacja Polski w Mistrzostwach Świata w korfballu plażowym w tym roku zdobyła pierwsze miejsce. 

            Korfball zainteresował naszych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy wiosną wzięli udział w szkoleniu z tej gry, aby wprowadzić ją do naszej szkoły. Następnym krokiem było napisanie i złożenie wniosku przez p. Alicję Panterałkę i p.Bartosza Roguza. Konkurs ogłoszony został w ramach  programu "Sport na Start" przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego. Wyniki konkursu okazały się szczęśliwe dla naszej szkoły, ponieważ otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 15 000 złotych na zakup sprzętu i zajęcia dla naszych uczniów.  

            Pozdrawiam

            Bartek 

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Opiekunowie!

            Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września o godzinie 9.00 na boisku wielofunkcyjnym przy naszej szkole.

            Ponadto informujemy, że świetlica szkolna będzie czynna w godzinach 7.25 -11.30 (do odjazdu autobusu).

            Do zobaczenia!

             

          • KOMUNIKAT SZACHY

          •  

                      22 CZERWCA 2022 W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej rozegrano  turniej szachowy  - Mistrzostwa Szkoły Podstawowej klas 1-4. W zawodach wzięło udział 20 zawodników. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim 7 rundowym. Zwycięzcą  został  Tortyna Bartosz z klasy 3a, II miejsce zakjęła Hanna Żegleń z klasy 3  a , a trzecie miejsce Gach Jan również z klasy 3.

            Organizatorem  zawodów był Wianecki Mieczysław, sedzią Pan Drygalski Zbigniew.

            Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, drobne słodkości a zwycięzcy puchary.

            Zakup pucharów  i medali sfinansowała Rada Rodziców.  Dziękujemy.

          • Egzamin na kartę rowerową

          • Komunikat

                 W dniach 3 -9  czerwca  2022 w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej przeprowadzony został egzamin  na kartę rowerową. Składał się on z 2 części:

            1. teoretycznej – test wiedzy 25 pytań jednokrotnego wyboru
            2. praktycznej – 8 zadań (slalom, manewr skrętu w lewi i prawo, przejazd przez przejście dla pieszych, zatrzymanie się przed znakiem STOP, przejazd przez rynnę, przejazd przez skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem przejazdu, jazda po ósemce, przejazd przez rondo).

                  Warunkiem zdania egzaminu było uzyskanie 20 punktów części teoretycznej oraz bezbłędne wykonanie 8 zadań części praktycznej.

            Egzamin zdało  i uzyskało kartę rowerową   32 uczniów. Przed egzaminem odbyło się 5 godzin zajęć z przepisów ruchu drogowego, w których uczestniczyło około 30 uczniów.

            Skład komisji egzaminacyjnej:

            Wianecki Mieczysław  - przewodniczący

            Panterałka Alicja          - nauczyciel

            Roguz Bartosz               - nauczyciel